פגישת תכנון פיננסי מתקדם ללא עלות לקוראי אתר שקל

קבעו פגישה היום!

אזרחים ותיקים – מדריך מקיף על הזכויות וההטבות

אזרחים ותיקים בהחלט ראוים להנות מפריבילגיות בכל היבט של חייהם. לצערנו יש כאלו שעדיין לא מודעים להנחות וההטבות שמגיעות להם, לכן קחו דף ועט ותהנו
מה תמצאו בכתבה?
צוות שקל
צוות שקל
פברואר 24, 2022
2 דקות קריאה
אזרחים-ותיקים

זכויות והטבות לאזרחים וותיקים, כוללות, בין היתר – הנחות מגופים ציבוריים, וגם מחברות פרטיות. כדי להתחיל ולקבל אותן, מתבקש להחזיק בתעודת אזרח ותיק. היא מונפקת אוטומטית, ומי "שזכאי" לה, כביכול, לפי התקנים – מקבל אותה תוך 3 חודשים מהגיעו לגיל פרישה. המשרד לשוויון חברתי אחראי על הנושא, למי שרוצה להפנות שאלות.

קיימת המלצה שהתעודה, שפותחת דלת להנחות והטבות שונות – תהא זמינה גם באנגלית, כדי לאפשר הנחות והטבות גם במדינות דוברות אנגלית – גם כאן, המשרד הנ"ל הוא הכתובת.

מה הן חלק מההנחות וההטבות שאזרחים וותיקים יכולים לקבל?

ובכן, אף על פי שאפשר לקבל הנחה על ארנונה לאזרחים ותיקים – זה כן נכון, שמתבקש לבקש אותה, להגיש בקשה בכתב למחלקת גביה ברשות המקומית. הדבר יאפשר לקבל את אותה הנחה, ולהחיל אותה על דירת המגורים בה מתגורר אותו מגיש בקשה, והיא תקפה עד שטח של 100 מ"ר.

אזרח ותיק המקבל קצבה, אך לא השלמת הכנסה – זכאי ל-25%, בהתאם להחלטת הרשות המקומית. אפשר גם לקבל 30%, אם מגיש הבקשה מדווח שהכנסותיו לא עולות על השכר הממוצע במשק. ויש לכך סייגים שכדאי לחקור עם איש מקצוע, וניואנסים. קיימת גם אפשרות לקבל 100% הנחה, עבור אזרחים ותיקים המקבלים קצבת זקנה והשלמת הכנסה, כמו גם במקרים נוספים. אגף הגביה ברשות המקומית יכול להיות הכתובת להפעלת ומימוש הזכות.

ניתן להתקשר לעיריות, ו/או להיכנס לאתרים שלהן – כדי לראות אילו מגוון שירותים עירוניים אזרחים וותיקים יכולים לקבל לגביהם, הנחות.

הנחות בקופת חולים

נוסף על כך – בקופת חולים, באם ישנה תקרה מקסימלית לתשלומי השתתפות עצמית, פר משפחה לשירותים לרבעון – הרי, שאם אחד מבני המשפחה הגיע לגיל 65 – המשפחה כולה זכאית להפחתה ל 50%, בתקרת התשלום הרבעונית. באילו שירותים מדובר? ובכן, שירותים דוגמת ביקורי מכון, ביקורי מרפאות חוץ, ביקורי רופאים וכו'. מדובר בהטבה אוטומטית, המוחלת כאשר משפחה מגיעה לסכום תקרה.

בהיבט של תרופות – אפשר שיינתנו הנחות בנושא זה, עבור אוכלוסיות ספציפיות. לדוגמה, חברי קופת חולים מעל גיל 72, מצד אחד, בעוד מקבלים גמלה לפי חוק הבטחת הכנסה, מצד שני – יכולים לקבל הנחה של 10% בדמי השתתפות לתרופות. ואזרחים ותיקים, המקבלים קצבת זקנה, כמו גם תוספת השלמת הכנסה – יכולים אפילו לקבל הנחה של 50% ממחיר התרופות.

הנחות בתחבורה ציבורית

זו אולי הנחה קצת יותר מוכרת, שכן ביכולתו של כל אזרח ותיק – לקבל הנחה של 50% מדמי התחבורה הציבורית. בין אם מדובר בקווי אוטובוס ציבוריים, ובין אם מדובר ברכבת ישראל. ההנחה תקפה לכרטיסי הנסיעה, כמו גם לכרטיסיות (באם מישהו עוד עושה בהן שימוש). כמובן, כדי להחיל את ההלכה מתבקש להציג תעודת זהות, או תעודת אזרח ותיק עם הקנייה והרכישה של הכרטיסים. את ההנחה, ספציפית עבור קווי הרכבת – ניתן להחיל דרך שימוש בכרטיס החכם של "רב קו". וכדי להכניס אותה, ולטעון אותה לכרטיס – יש עניין להגיע לעמדת ההנפקה של אותם כרטיסים, עם התעודות הרצויות – באופן חד פעמי ולהגדיר את הכרטיס ככזה המשתייך לאזרח ותיק.

הנחות בבנקים

בנוסף, גם אל מול הבנק – אזרחים ותיקים יכולים לקבל הטבות. לדוגמה, בהיבט של עמלות – שכן, באופן עקרוני, 4 פעולות שיצבע פקיד בבנק, או במוקד טלפוני – יחושבו כפעולה אחת בערוץ הישיר, בין אם מדובר על פעולה באינטרנט, בהוראת קבע, בכספומט. בין אם מדובר על הפקדת צ'קים, משיכת מזומנים והעברת כספים לחשבון אחר. פעולות אלו ואחרות, כארבע מהן, ייחשבו כפעולה אחת בערוץ הישיר, כאמור, וכדי להפעיל את הזכאות לכך מתבקש להגיע לבנק עם התעודות הרלוונטיות והיישום של העניין יחול בראשון לחודש, לאחר הצגת התעודה.

לא כיסינו את ממד ההטבות במלואו, כלל וכלל – וניתן להמשיך ולחקור ולראות מה עוד זמין לאזרחים הוותיקים שבארצנו.

זה לא מכובד להעתיק