פגישת תכנון פיננסי מתקדם ללא עלות לקוראי אתר שקל

קבעו פגישה היום!

דרכון פורטוגלי (אזרחות פורטוגלית) – מה התהליך ומי באמת זכאי?

רבות דובר,סופר ופורסם בנוגע לדרכון פורטוגלי. אז מי באמת זכאי? מה התהליך וכמה זה מציאות שתמצאו את עצמכם עם דרכון פורטוגלי ביד?
מה תמצאו בכתבה?
צוות שקל
צוות שקל
פברואר 7, 2022
2 דקות קריאה

דרכון פורטוגלי, יכול להקנות אזרחות פורטוגלית. כך, למי שזכאי להוציא אותו, תינתן לקבל אזרחות פורטוגלית.

מה הסיפור?

הכל התחיל, כאשר בשנת 2015 – מדינת פורטוגל החלה לתקן חוק, המאפשר למגורשי ספרד ופורטוגל לחזור. או לפחות לקבל אזרחות פורטוגלית. או לפחות, לחזור לאיחוד האירופי, שכן מדינה היא חלק ממנו. ועל כן, ליהנות מזכויות תושבי אירופה. וכמובן, פורטוגל.

יתרונות לבעלי אזרחות ספרדית ופורטוגלית

כחלק מהזכויות לאזרחי פורטוגל ואירופה, ניתן לגור בכל מדינה באיחוד האירופאי ללא אישור מיוחד. זאת, מתוקף תקנות חופש התנועה של האיחוד. יתרה מכך – אפשר ללמוד בכל אחת ממדינות האיחוד, ללא ויזה או אשרה. כמו גם – אפשר לקבל מלגות, מימון, פטור ממבחני קבלה, סיוע כספי – וכיוצא בזה.

יתרה מכך, עם חופש תנועה שכזה – ייתכן שזה יהווה יתרון מקצועי – או ערך מסוים, שניתן להעניק לחבורת או עיסוקים גלובליים. יתרה מכך, יהיה קל יותר לקבל ויזת תייר לארצות הברית/ אוסטרליה, מבלי לעבור בשגרירות. כמו גם, להקים עסק, בקלות רבה יותר באיחוד האירופי. כמו גם, האפשרות לרכוש נדל"ן וקרקעות במדינות האיחוד האירופאי, ולקבל הטבות מס בהתאם לזכאות.

מעבר לכך, שכר המינימום ברבות ממדינות האירופה, גבוה מזה של בישראל, אף על פי שעלות המחיה לא בהכרח גבוהה יותר. יחד עם האפשרות לשלם פחות מסים ומכס, וכיוצא בזה.
ואולי אף מעבר לכך.

איך להוציא – או, זכאות

הזכאים לדרכון, לפי החוק על כל פנים – הם צאצאים של יהודים, אשר גורשו מפורטוגל במאה ה-15. כך שהחוק מדבר על חידוש אזרחות פורטוגלית, בהינתן הוכחה של היותם צאצאים לאותם יהודים מן העבר. דרך מסוימת להוכיח, היא החזקה בשם משפחה שיכול להיות פורטוגלי, או דומה לכדי כך. וישנה רשימה, שיש בה שמות משפחה של כאלו – שהיו שייכים, אולי, לאנשים שגורשו מפורטוגל וזכאים לחידוש האזרחות.

דרך נוספת, היא הוכחת המסורת של הקהילה היהודית – שהגיעה עוד מפורטוגל. לכאורה. כמו גם, השפה – כמו לדינו או ספניולית, שכן אם הן עברו בתורשה, סביר שזה מדבר על שורשים בפורטוגל.

על דרך ההוכחה, יש עניין בהכנת מסמכים לטובת הוכחת קשר לצאצאי פורטוגל. תעודות לידה ממשרד הפנים, שניתן להנפיק ממשרד הפנים, או באמצעים אינטרנטיים. תעודת יושר לשגרירות – אותה ממציאים בתחנת משטרה, ומבקשים לשלוח לשגרירות פורטוגל בישראל, או דרך אמצעים אינטרנטיים. כאשר המסמכים אמורים להיות חתומים על ידי אפוסטיל של מדינת ישראל, כאשר האחראי לכך הוא משרד החוץ הישראלי.

אליו ניתן לגשת כדרך הסניף בירושלים, או באמצעות הדואר (אגרה של 34 ₪ על כל מסמך, וצריך לשלוח אישור תשלום למשרד הפנים בדואר יחד עם המסמכים ועמוד מקדים עם פירוט הבקשה, אלו שפורטו כאן ואף אחרים שלא)."מפגש" בקהילה היהודית

כחלק מתהליך האישור, הקהילה היהודית בפורטוגל – ליסבון או פורטו – מעניקה אישור. ניתן לדבר איתם באימייל, באנגלית ולעתים גם בעברית. זאת לאחר שיש מסמכים מתאימים. וניתן לפרט קשרים אחרים אל מגורשי ספרד – כמו שפה, שמות משפחה, שמירת מסורת – וכיוצא בזה, כמו גם כל מסמך רלוונטי – כמו כתובה של סבים, קרובי משפחה – בנוסח ספרדי, וכיוצא בזה.

המצאת מסמכים לכל השורשים

עץ שורשים, שהולך דורות אחורה – כמובן יכול לעזור. בייחוד, אם לכל בן משפחה יש "מסמכים רלוונטיים". לאחר מכן, אפשר שיתבקש לשלם אגרה, אולי על סך 500 אירו – אלא אם כן ישנו זאת. לצרף אישור תשלום/העברה. האישור, מטעם הקהילה היהודית – יהיה חלק מתהליך ההוכחה לזכאות לאזרחות.
לתהליך, יש שלבים נוספים – שלא נמשיך לפרט כאן.
TAKE AWAYS

  1. אפשר לקבל אזרחות פורטוגלית
  2. ישנם יתרונות בהשתייכות אזרחית לאיחוד האירופי
  3. יש תהליך בירוקרטי מסוים עבור כך
  4. זה עוזר, לאסוף את כל המסמכים, עצי השורשים, והזיקות לספרד ופורטוגל
זה לא מכובד להעתיק