מהו פייפל (PayPal) וכיצד הוא יכול להגן עליכם מפני רכישות לא בטוחות באינטרנט

  • צוות שקל
  • פברואר 8, 2021
  • 5 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
רכישה באינטרנט יכולה להיות מעט מלחיצה בייחוד לרוכשים ותיקים, שימוש בפייפל יכול להגן על הרכישה שלהם ולאף להקנות להם ביטוח כיסוי לרוכשים.

כאשר אנו מוצאים שירות או מוצר באינטרנט ורוצים לרכוש אותו, כמעט תמיד תהיה לנו הרגשה מעט לא נעימה בעת ביצוע התשלום והקלדת פרטי כרטיס האשראי שלנו באתר האינטרנט ממנו אנחנו מזמינים. זאת מכיוון שקיים חשש כלשהו בכל אחד מאיתנו שהפרטים האישיים שלנו חשופים לפריצה ולשימוש לרעה.

החשש הזה נובע בעיקר מפריצות מוצלחות שקרו בשנים האחרונות לחברות הגדולות ביותר ובעלות תקציבי ענק בתחום הסייבר ובנוסף מהעובדה שאין לנו שליטה בנושא ואנו צריכים "לסמוך" על בעלי האתר שינקטו בכל האמצעים הדרושים להגן על המידע הרגיש שלנו.

אל תוך הצורך הזה בדיוק נבנתה חברת PayPal (פייפל) ששמה כבר מנחם "חבר לתשלום" , החברה הוקמה בתחילת שנות האלפיים ומציעה בעיקר שירותי תשלום באינטרנט (שירותי סליקה) באמצעות כרטיס אשראי.

תחילה, השירות של פייפל תפס תאוצה דווקא בעקבות האפשרות לבצע תשלומים באינטרנט ללא כרטיס אשראי בכלל. בעזרת פייפל היה ניתן להעביר כסף בהעברה בנקאית לחשבון פייפל ומשם לבצע תשלומים ברחבי האינטרנט באתרים תומכים בשירות.

כיום פייפל היא אחת מחברות הסליקה הגדולה בעולם, אפשרויות התשלום באמצעות פייפל נרחבות ומשרתות לקוחות ביותר מ-200 מדינות ו-20 סוגי מטבעות. סדר גודל העסקאות אשר מתבצעות בפייפל מדי שנה עולה על 9 מיליארד ובהיקפים הנושקים את טריליון הדולר.

פייפל PayPal – קצת היסטוריה

את פייפל הקים המיליארדר והיזם המוערך אילון מאסק לפני כ-20 שנה, תחילה השיק אילון מאסק את פייפל תחת השם "X.com". העסקה הראשונה שהזניקה את חברת פייפל הייתה המכירה שלה לחברת eBay , עסקה זו מינפה את שתי החברות בצורה ניכרת וזאת משום שהמתחרה הישירה של eBay, חברת אמזון, לא מאפשרת רכישה באמצעות פייפל ומאידך לקוחות eBay התרגלו להשתמש בפייפל ברכישות שלהם וכך תרמו לפריסה נרחבת של פייפל לעוד אתרי אינטרנט נוספים.

בעקבות ההצלחה והגדילה של פייפל , בספטמבר 2014 הפכה PayPal לחברה עצמאית.

התמיכה במטבע הישראלי הגיעה בשנת 2008 לאחר רכישה של סטאראפ ישראלי בשם Fraud Sciences , שעוסק באבטחה של עסקאות באינטרנט. אנו מניחים שפייפל היו תומכים בשוק הישראלי בשלב כלשהו, אך ייתכן שמגיע לחבר'ה מFraud Sciences תודה רבה על כך שמשכו את תשומת ליבה של פייפל לישראל מוקדם יותר.

רכישה ישראלית נוספת התרחשה ב-2015 , פייפל רכשה את חברת Cyactive העוסקת בהגנות סייבר מבוססות חיזוי עתידי של איומים.

אז איך עובד שירות PayPal?

פתיחת חשבון בפייפל הינה בחינם ולכן כל מה שתצטרכו הוא להיכנס לאתר, יש אתר
בעברית (לינק) ולבחור את סוג החשבון המתאים לכם.

פייפל מציעה שלושה סוגי חשבונות פייפל עיקריים, חשבון אישי, חשבון פרימיום, חשבון עסקי.

חשבון פייפל אישי PayPal Personal : החשבון הנפוץ ביותר ואבן היסוד של שירות פייפל, חשבון זה מתאים לרכישות פרטיות ברחבי האינטרנט בין אם בכרטיס אשראי או באמצעות שאר האפשרויות הזמינות במדינה שלכם.
חשבון זה אינו מומלץ למוכרים מכיוון שקבלת כספים תחת חשבון זה מלווה בעמלות גבוהות.

חשבון פייפל פרמיום PayPal Premium: חשבון זה מתאים לאנשים אשר אינם עוסקים במכירות באינטרנט בתדירות גבוהה ואילו זקוקים לפתרון העברת כספים באופן מקוון. גם מוכרים מזדמנים יכולים להשתמש בחשבון זה כמו כן ניתן גם לבצע בעזרתו רכישות באינטרנט בדיוק כמו בחשבון אישי.

חשבון פייפל עסקי PayPal Business : חשבון המוכרים הפופולארי של פייפל, בחשבון זה יכולים מוכרים לקבל תשלומים מרוכשים מזדמנים, להנפיק חשבוניות ועוד. חשבון עסקי מאפשר קבלת תשלום באמצעות כרטיסי אשראי ישירות או דרך חשבונות פייפל של מנויים.

לאחר בחירת סוג החשבון , תתבקשו למלא פרטים אישיים כגון כתובת דואר אלקטרוני, שם משתמש וסיסמא ,הדרישה לאבטחת הסיסמא גבוהה לכן המנעו מסיסמאות כגון 1,2,3,4,5. לאחר מכן הזינו את כרטיס האשראי שלכם, תצטרכו לבצע פעולה זאת רק פעם אחת.

חשבון פייפל PayPal כמתווך

חשבון פייפל משמש למעשה כמתווך בעל יתרה , כלומר על מנת לבצע רכישות באמצעות החשבון צריך לוודא שיש לו יתרה מספקת ולכן תחילה יש להעביר כסף לחשבון הפייפל ומשם לחשבון המוכר.

לרוב רוכשים המשתמשים בכרטיסי אשראי אינם מודעים לשלב "הביניים" ואילו רוכשים אשר נעזרים בהעברות בנקאיות או אמצעים אחרים על מנת להעביר כסף לחשבון הפייפל ובעזרת יתרה זאת לבצע עסקאות ורכישות באינטרנט.

מה היתרונות של שימוש בפייפל?

אמינות – זהו שירות התשלום המאובטח ביותר כרגע, זהו שירות אשר כל עיסוקו בנוי על אבטחה, החברה פועלת סביב השעון על מנת לאבטח את הפרטים הרגישים שלכם.
פייפל מוסיף שכבת הגנה משמעותית לכל תשלום אינטרנטי עבורכם בכך שאתם לא צריכים לסמוך יותר על בעלי האתר כל עוד יש לו כפתור תשלום באמצעות פייפל. בנוסף במידה ויתקבלו בחברת פייפל תלונות רבות אודות מוכרים שונים, פייפל תחסום את האפשרות שלהם לקבל כסף ובכך תמשיך להגן עליכם מפני עסקאות עתידיות.

מהירות – חיבור פייפל לעמוד תשלום הופך את התהליך למהיר ופשוט, תוך דקות ספורות ניתן לבצע תשלום , בין אם מדובר בקבלה או שליחה של סכום כסף.

ביטוח רכישות – פייפל לא משמשת רק כמתווך אלקטרוני לעסקה אלה מעניקה כיסוי נרחב לפריט אשר רכשתם בעזרתה. זהו צעד גדול מצד פייפל אשר בפעם הראשונה חברת סליקה מאפשרת תקשורת עם המשתמשים ובמידה ויש בעיה עם הפריט שרכשתם, לא הגיע או היה שונה משמעותית מתיאור המוכר, כיסוי הגנה שלכם בפייפל יספק לכם החזר מלא בעבור הסכום ששילמתם.

מה מכוסה בהגנת רוכשים?

מדיניות PayPal מציינת אילו מוצרים מכוסים ושניתן לפרסם אותם באופן ברור. כלומר במידה ורכשתם חולצה וקיבלתם בפועל מכנס או אם רכשתם מספר פרטים אך קיבלתם רק אחד וכדומה.

בנוסף, אם רכשתם מוצר של מותג מקורי ובפועל קיבלתם העתק מזויף, גם כאן תהיו מוגנים תחת כיסוי הגנת הרוכשים.

מה אינו מכוסה בהגנת הקונה?

במידה ורכשתם שירות אישי כגון ייעוץ, פרטים מעוצבים אישית, פרטים ששולמו מראש או כל דבר אשר אינו כפוף למדיניות פייפל, לא יהיה מכוסה תחת הגנת הקונה ועליכם לפתוח מחלוקת תוך 180 יום מרגע הרכישה ולאפשר לפייפל לשמש כבורר צד שלישי.

הגנת מוכר

חברת פייפל מבוססת בעיקר סביב הגנת הקונה, כך למעשה נכנסה לתודעה של כמעט כל אדם אשר רכש באינטרנט לפחות פעם אחת בחייו.
יחד עם זאת, פייפל מפרטת במדיניות שלה כיצד תגן גם על המוכרים וכך לא תאפשר ניצול לרעה של קונים אשר יטענו לשווא שלא קיבלו את המוצר וזאת במטרה להנות גם מהחזר כספי וגם מהמוצר.

עסקאות עבור פרטים מוחשיים, כאלה שניתן להוכיח קבלה ושימוש של הקונה כגון נסיעות ועוד. כל אלו נכללים תחת הגנת המוכר כל עוד יוכל המוכר להוכיח שאכן סיפק את השירות/מוצר. לכן, פייפל מייעצת לספקים לשמור כל תיעוד כתוב בשרשרת האספקה כגון הוכחת משלוח, כתובת מייל וIP של הקונה, תאריך אספקה ועוד.

יחד עם זאת, קיימות החרגות נרחבות למוצרים אשר אינם כלולים בכיסוי הגנת המוכר, מכיוון שהחרגות אלו משתנות מעת לעת, נמליץ לכם להתעדכן באתר פייפל לפני שאתם בוחרים לפתוח חשבון עסקי וזאת על מנת לוודא שהמוצר/שירות שאתם מעוניינים להציע כלול הגנת מוכר.

כללים מנחים לשמירה והצלחה של כיסוי הגנת המוכר די פשוטים, ראשית בדקו את כתובת המשלוח , במידה ויש צורך פנו לקונה בבקשה להבהרה של הכתובת. בנוסף עקבו אחר החבילה, הציעו לקונה שלכם שירות משלוחים שכולל מערכת מעקב באינטרנט והוכחת מסירה.

כלל נוסף הוא תקשורת, עדכנו את הקונה שלכם בכל התקדמות, במידה ויש בעיה בייצור או עיכוב במשלוח, אין התחייבות שהוא יבין אך בהחלט זה מעלה את הסיכויים לכך.

חסרונות שימוש בפייפל

שימוש בפייפל ברובו כולל יתרונות רבים אך יחד עם זאת ישנם חסרונות אשר את רובם ניתן לפתור אך חשוב להכיר אותם.

ראשית, כרגע בישראל אין אפשרות להעביר כספים לחשבון פייפל בהעברה בנקאית ולכן חייבים להשתמש בכרטיס אשראי, יחד עם זאת, במידה ואתם נוטים להשתמש בעיקר במזומן תוכלו לרכוש כרטיס ויזה נטען מהדואר.

שנית , אין אפשרות לשלם בתשלומים, פייפל מציעה אפשרות תשלום אחד בלבד, תוכלו להגיע להסכמה פרטנית עם המוכר אך הסיכויים לכך לא גבוהים.

מצד המוכרים, עמלות העסקה בפייפל גבוהות יחסית וזאת על מנת לכסות את כל השירותים הנוספים שמציעה פייפל לרוכשים ולמוכרים.
לבעלי חנויות באתר eBay, אין אפשרות להתחמק מתשלום העמלות הגבוהות מכיוון שעיקר העסקאות שלהם הן למוכרים מזדמנים.
אך מוכרים ישראלים יפעלו לטובת שיפור המוניטין והביטחון של הלקוחות על מנת לאפשר להם לבצע רכישות עתידיות ישירות מולם ולא באמצעות פייפל.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מכשיר אולטרסאונד ביתי – כל מה שצריך לדעת
מכשיר אולטרסאונד ביתי יכול להציע לכם זמינות נהדרת לבדיקות שכיחות שניתן לבצע...
  • 3 דקות
  • צפיות
מערכת הזדהות ממשלתית לאומית המדריך המלא
צריכים לקבל שירות ממשרד ממשלתי? הגשת דוחות, עדכון פרטים אישיים וכדומה, הכירו...
  • 8 דקות
  • צפיות
וואטסאפ ווב (WhatsApp Web) פרטי ועסקי – מדריך חדש ומפורט
סביר להניח שגם אתם משתמשים יומיים בוואטסאפ דרך הטלפון. הגיע הזמן לעבור...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.