פגישת תכנון פיננסי מתקדם ללא עלות לקוראי אתר שקל

קבעו פגישה היום!

דמי ביטוח לאומי ומס בריאות לעובדים שכירים – כיצד תחשבו את התשלום

עובדים שכירים מנכים מהשכר שלהם דמי ביטוח לאומי ומס בריאות אך רבים נותרים באפלה בכל הנוגע לחישוב גובה התשלום. לפניכם הסבר נוח להבנה
מה תמצאו בכתבה?
צוות שקל
צוות שקל
מרץ 10, 2022
2 דקות קריאה

עובד שכיר אמור לשלם דמי ביטוח לאומי כמו גם דמי ביטוח בריאות. ישנם מסים שיורדים כך מהשכר של העובד מטעם העובד עצמו, כלומר – זה מנוכה מהשכר שלו לטובת כך – וישנם מסים שהמעסיק משלם, ומפריש לטובת העובד.

שהרי דמי ביטוח לאומי, כמו גם דמי ביטוח הבריאות (הנקראים גם מס בריאות) הינם תשלומים המתבקשים מטעם החוק עבור ביטוח לאומי. המסים יכולים להיגבות באופן ישיר משכר של עובד, בהתאם לתחשיב מס נתון.
למעשה, תחשיב המס הוא זה שמאפיין כמה מס מתבקש לגבות עבור שכר נתון. מידת וסכום השכר מאפשרת למצב אותו באחת ממדרגות המס, וככל שהיא יותר גבוהה כך אפשר שיהיה יותר מס. ועם זאת, שלא כמו מס הכנסה – דמי הביטוח לשכירים מחושבים על בסיס חודשי ונגבים על בסיס חודשי. ועדיין, אפשר שהחישוב על בסיס חודשי יהיה כזה שיאפשר קבלת החזרים בעבורו.

איך מחשבים מסי ביטוח לאומי ובריאות מתוך המשכורת?

שכן, כל עובד שכיר מתבקש לשלם מסים אלו, גם במקרי חל"ת. למעט פטורים שהתקבלו בנושא. החישוב הוא עבור שכר ברוטו מצד העוסק, או העובד. המעסיק מנכה אותם משכר הברוטו לפני מסירת השכר לעובד.
מדובר על 3.5% על חלק השכר שעד 60% מהשכר הממוצע במשק. כאשר מדובר על 0.4% דמי ביטוח לאומי, ועל 3.1% דמי ביטוח בריאות.

12% על חלק השכר שמעל 60% מהשכר הממוצע במשק ועד השכר המירבי שניתן לבקש עבורו דמי ביטוח. כך שזה יוצא 7% דמי ביטוח לאומי ו-5% דמי ביטוח בריאות. אם כי כדאי להיוועץ באתר של ביטוח לאומי ועם גורמים מקצועיים כדי לוודא נכונות הדבר לאור כך שהנתונים יכולים להתעדכן מעת לעת.

כל אלו היו למעשה החלק של העובד. החלק שהוא משלם מטעמו למוסד לביטוח לאומי.

איך מתרחש החישוב עבור החלק שהמעסיק מפריש?

המעסיק מפריש 3.55% על חלק השכר שעד 60% מהשכר הממוצע במשק. אם כי כמובן לוודא נכונות בביטוח לאומי של הנתונים.

המעסיק מפריש 7.6% על חלק השכר שמעל 60% השכר הממוצע במשק, עד השכר המירבי שאפשר לגבות עבורו דמי ביטוח. כמובן, בהתחשב בתקנות ותעריפים נוכחיים וכו'.

טיפים נוספים לחישוב דמי ביטוח לאומי ובריאות

כשהכוונה בזאת, היא ללקיחה בחשבון את כל רכיבי השכר שאפשר לשלם עליהם דמי ביטוח.
החזר הוצאות נסיעה (או כל שרלוונטי שנחשב להכנסה לכאורה)
שי עם גילום מלא וכיוצא בזה.

טיפים לתשלום דמי ביטוח

לבצע תיאום דמי ביטוח – אם ההעסקה היא כדרך כמה מעסיקים, או מכמה מקורות הכנסה שונים. ובכך לשלם תעריך הנוגע להוראות החוק, לעניין זה. שאמור להיות זול יותר מאשר התעריף המתאפשר במצבים בהם ישנם מקורות הכנסה מרובים ולא התרחש תיאום דמי ביטוח.

ניתן להגיש בקשה לקבלת החזר דמי ביטוח אם נגבו בטעות יתר דמי ביטוח, אולי עקב איחור או פשוט אי ביצוע של תיאום דמי ביטוח.

כמו גם, כאמור – המעסיק אחראי לנכות את המסים, ולא העובד.

טיפים נוספים בנושא תשלומי דמי ביטוח ודמי בריאות

  • עובד מתבקש לשלם גם דמי מס הכנסה, בנוסף למסים המצוינים לעיל בעניין ביטוח לאומי
  • עובד שנמצא בשביתה לא מתבקש לשלם דמי ביטוח – כל עוד מדובר על תקופה שהיא עד 3 חודשים קלנדריים מלאים. גם המעסיק לא אמור לעשות כך על פי חוק לכאורה. אלא שהחל מהחודש הקלנדרי השלישי המלא מתבקש לשלם.
  • ניתן להיכנס לאתר הביטוח הלאומי כדי לראות פרטים נוספים כמו גם לוודא אמיתות של שלל נתונים ושיעורים וללמוד על תקנות שונות, כמו גם לדבר עם בעלי מקצוע רלוונטיים.
זה לא מכובד להעתיק