החשבון פשוט – לא תאמינו כמה קל להשיג תשואה אטרקטיבית

  • צוות שקל
  • נובמבר 3, 2021
  • 3 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
במציאות של פערי תשואה בין המקום הראשון לאחרון במאות האחוזים, כיצד ניתן להסביר שעדיין ישנם לקוחות שמשאירים את כספם במקומות האחרונים? החשבון פשוט, נסביר מדוע זה קורה?

אין מי שלא מכיר את הפעלים של חיבור וחיסור, אלו פעולות חשבון פשוטות שלא ניתן להתעלם מהם, הרי כולנו יודעים ש3 גדול מ2 ו8 גדול מ6.

אז למה בכל זאת כאשר זה מגיע לעולם קופות הגמל וקרנות ההשתלמות יש לנו נטייה להאמין שניסים אכן יכולים לקרות ובתי השקעות שלאורך שנים מציגים תשואות נמוכות , יהפכו את הקערה על פיה ופתאום יהפכו את היוצרות או במקרי הקיצון משקיעים רבים מצליחים לשכנע את עצמם כי הפער לא קריטי.

פערי תשואות קריטיים יותר

יותר ויותר לאורך שנים, הרי לא משנה כמה ננסה הרי במתמטיקה כמו במתמטיקה גדול שווה יותר רווח.

אין משקיע שיסכים לוותר על תשואה עודפת , אז למה בכל זאת יש בתי השקעות שמצליחים להשאיר לקוחות בניהול שלהם למרות שאין הצדקה.

אחת השמועות הנפוצות היא שהכל מתכנס בסוף , זאת שמועה שרחוקה מהמציאות, בעשור האחרון אלטשולר שחם וילין לפידות מציגים תשואה של מעל 100% במסלולים הכללים שלהם!

כן שמעתם נכון, מעל 100% ( נכון למאי 2019 ) ואילו שאר בתי ההשקעות מציגים תשואה ממוצעת של כ60% , כלומר אותם משקיעים שלא חששו לבצע בדיקות נכונות והצליחו לבחור ממנהלי ההשקעות שלא מצליחים להציג תשואות גבוהות בהחלט עשו חסד עם ההשקעה שלהם.

ריבית דה ריבית היא חשובה

כאשר אנו בוחנים את תשואות העבר בגמל נט , האתר של משרד האוצר מציג 12 חודשים אחרונים , 3 שנים ו5 שנים. חשוב לזכור כי התשואה הממוצעת ל-3 ו-5 שנים המוצגת היא ערך מוחלט ולא משקפת את הנושא של ריבית דה ריבית.

כלומר אם נכנס חשש פסיכולוגי שמקונן וטוען שבשביל 1% לא עושים מעבר , זכרו שזה לאורך שנים יכול להגיע לעשרות אחוזים! אל תחששו לעזוב בתי השקעות נחותים , אין סיבה להשאיר את הכספים שלכם בידיים לא מקצועיות!

שווה לבצע סיכון מחושב למרות דמי ניהול גבוהים יותר

גופים כמו אלטשולר שחם וילין לפידות יודעים ומכירים ביכולות הניהול הגבוהות שלהם, השירות הגבוה, היציבות ומדד השארפ ולכן בצורה מוצדקת דורשים דמי ניהול טיפה יותר גבוהים , אין סיבה לא לשלם יותר אם השורה התחתונה שווה את זה.

כמובן שבתי השקעות נוספים יודעים להציג הצלחות בשנים האחרונות באופן עקבי כמו אקסלנס , הראל , הפניקס בפוליסת בחיסכון , מנורה במוצרי גיל שלישי.

לעומת זאת קיימים בתי השקעות כיום אשר מוכנים להשאיר לקוחות גם בדמי ניהול אפסיים ולו רק שהמשקיעים יסכימו לנהל כספים חדשים תחת המעטפת שהם מציעים.

חלילה אם תנסו להוציא את הכספים שלכם מאותם בתי השקעות שאין להם הצדקה לניהול הכספים, אתם עלולים להיתקל במחלקות השימור שלהם, שהם בפועל המחלקות היחידות שעובדות כראוי בכל מערכת בית ההשקעות.

אל תפחדו מנציגי השימור, יש להם תפקיד ברור

נציגי השימור בבתי השקעות הם שכירי חרב, הם יעשו הכל ויגידו הכל רק כדי שאתם תסכימו להשאיר את הכספים בבית ההשקעות שבחרתם לעזוב ולא קיימת עבורם שום בעיה לשנות את לשון החוק בכל מחיר.

החוויה הקשה ביותר שמשקיע חווה בנושא ניוד כספים היא שימור הלקוחות , הנציגים ברובם לא מחזיקים רישיון פנסיוני למרות שהם מספרים אמת אחרת , זכרו תמיד לבקש את הרישיון של הנציג שמתקשר אליכם פעם אחר פעם.

במידה וכבר זכיתם בבעל רישיון הסבירו לו תמיד שהשיחה מוקלטת ולכן כל מילה תיבדק, זה יכול להוריד את הבטחון של אותו נציג לספר סיפור או להציג תשואות שלא קיימות.

נציגי השימור הם הישורת האחרונה לפני היציאה לחופשי מבית ההשקעות, המטרה היא החתימה שלכם על נספח ו' שהוא נספח ביטול.

רבים מהם טוענים שקיימת אופציה בשם הקפאה, לא קיימת אופציה כזו. הם יספרו לכם שההורים שלהם נמצאים באותו בית השקעות וגם הם , הסבירות היא שהם ממזמן נמצאים בבתי ההשקעות המובילים במשק.

הם יתחננו ויתחילו מסכת שידולים ושכנועים אגרסיבית כאשר הסיבה העיקרית היא דמי ניהול , בתי השקעות שמציגים תשואות נמוכות מוכנים להגיע לדמי ניהול עד אפס אחוז , כן אפס אחוז ולו רק שתשאירו את הכספים.

השאלה שקופצת לראש היא, האם אנו מוכנים שבית השקעות שמציע את השירותים שלו חינם ינהל לנו את הכספים?  

שימו לב שאם אתם כבר נופלים לרשת של אותו נציג שימור, וודאו שהוא חתום על מסמך הנמקה , שכל ההבטחות שהם יבטיחו לשירות , דוחות, שיחות טלפון וזמינות נמצאים כתובים וחתימות עם חותמת בית ההשקעות ואם פיצוי ידוע מראש במידה ואותו נציג לא יעמוד ברף ההבטחות שפיזר.

רב הסיכויים שתקבלו את הפיצוי שיחפה על התשואות הנמוכות שבית ההשקעות הציע.

אז איך מצליחים להתעלם מנציגי השימור?

פשוט מאוד, החוק מאפשר לאדם לצור קשר פעם אחת בלבד ואם תבקשו שלא יפנו אליכם יותר , הם עוברים על החוק ואתם זכאים לפיצוי לפי חוק הספאם.

אל תחששו להסביר את הצעדים הבאים שלכם במידה וההטרדות של נציגי השימור לא ייפסקו. זכרו – החוק מחייב את בית ההשקעות להעביר את הכספים לבית ההשקעות החדש בתום 10 ימי עסקים , במידה ולא יעבירו ,תוכלו לתבוע את פערי התשואה.

ניתן לבדוק את בתי ההשקעות שמעכבים מעברי כספים על ידי נספח ד' של עיכוב ההעברות , כך תוכלו לראות אילו בית השקעות כבר רגילים לקבל קנסות וממשיכים באותה עבירה רגולטורית.

יציבות, עקביות , בדיקה והצלחות עבר.

לפני מעבר בין מנהל השקעות למנהל השקעות , בדקו את יציבות הגוף , מדד השארפ , עקביות בהצלחות ולא שמדובר בכוכב תורן שמציג שנה אחת עם תשואות יפות ומוכן לצאת לאוויר העולם , סופו של כוכב הוא ליפול.. חפשו בתי ההשקעות שמציגות את התשואות הגבוהות ביותר לאורך שנים , בדקו את מנהלי ההשקעות , הרכב הנכסים ואנשי המקצוע.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.