משבר הקורונה – קצת על התחזקות הדולר

  • צוות שקל
  • פברואר 7, 2021
  • 2 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
משבר הקורונה גרם לתנודתיות גבוהה בכל אפיקי ההשקעה ובשוק ההון בפרט, שוק המט"ח חווה לאחרונה עליות ומורדות וכעת אנו חווים התחזקות של הדולר אל מול השקל.

בימים האחרונים אנו רואים כיצד משבר הקורונה משפיע על גזרת המט"ח ומחליש את השקל מול מרבית המטבעות הזרים ובעיקר מול הדולר.

שערו הגיע בימים האחרונים לשיא של שנים כאשר נסחר סביב 3.87 ₪, התחזקות של כ10% מתחילת פרוץ המשבר והתנודתיות בשווקים.

אסביר מה הם הגורמים העיקריים להיחלשות השקל מול הדולר.

ישנם מספר גורמים מובילים שלאור התנודתיות בשווקים יוצרים היחלשות זאת, זהו מעין כדור שלג וככל שהדולר מתחזק עוד יותר כך הסיכוי להמשך ההתחזקות רק מתגבר.

חוסר של דולרים בשווקים וביקוש גדל

בריחה של משקיעים רבים בעיקר פרטיים לנכסים בטוחים יצרה בשבועות האחרונים דרישה גבוהה לדולר שרבים מהמשקיעים רואים בו כנכס בסיכון נמוך ומשמש אותם כחוף מבטחים בימים סוערים אלו, עודף הביקוש כמובן שטרם להתחזקות הדולר מול השקל.

נראה שבנק ישראל מבחין במגמה זאת והתחיל בהזרמת דולרים למשק במטרה להגדיל את ההיצע בשוק לדולר ותוך כך למתן את תנודתיות השערים.

צמצום חשיפה לדולר של הגופים המוסדיים

כחלק מתמהיל ההשקעה במרבית המוצרים הפיננסיים והפנסיונים ישנה חשיפה לשווקים שונים בעולם מלבד ההשקעות בארץ, בעיקר לארה"ב.

על מנת לצמצם ככל הניתן את השפעת השינויים בשערי המט"ח על השקעות אלו מבצעים המנהלים גידורי מט"ח באמצעות מכירת המטבע עצמו בשווי זהה להשקעה.

לאור הירידות החדות בשווקי העולם על הגופים לפעול לצמצום החשיפה למט"ח, הם נאלצים לבצע התאמה ולרכוש דולרים בכמויות גדולות ועל ידי כך לאזן את הגידור הקיים.

צריך להבין שסגירת הגידור מתבצעת באופן אוטומטי באמצעות מערכות ממוחשבות אשר מעבירות דרישה לרכישה נוספת של דולרים עם הגעתו לשער ספציפי ולכן קשה לדעת מתי התחזקותו תיעצר. ככל שהמטבע מתחזק עוד יותר ומגיע לשערים נקובים מתבצעות רכישות נוספות שמטיסות את המטבע שוב כלפי מעלה.

על פניו נראה כי היחלשות השקל עלולה להימשך עד לסיומו של המשבר אלא אם תתבצע התערבות משמעותית מצידו של בנק ישראל לטובת מיתון מגמה זאת.

כמובן שאין כאן המלצה לרכישה דולרית מכיוון שאף אחד מאיתנו לא באמת יודע האם אנחנו בתחילתו או בשיאו של המשבר ואלו צעדים עוד צפויים הבנקים המרכזיים בארץ ובעולם לבצע.

ההשפעה על היצואנים

על פניו ניתן לחשוב שסוף כל סוף היצואנים הישראלים יוכלו ליהנות מהיחלשות השקל אך בימים אלו מרבית הפעילות המשקית בארץ ובעולם נפגעת בצורה אנושה לאור כניסה של מדינות רבות להסגר חלקי או מלא, אלו מובילים לצמצום משמעותי בצריכה הפרטית ומדיניות של הקטנת מלאים במרבית החברות.

איגוד התעשיינים פועל נמרצות בימים אלו על מנת להרחיב את הגדרת העסקים החיוניים למשק שיוכלו להמשיך ולפעול גם במידה ודרישת משרדי האוצר והבריאות לצמצום הפעילות תגבר.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.