אוגוסט 14, 2022 14:02

blender

מדד דאקס (Dax 30) הגרמני

מדד דאקס 30 הגרמני כולל את מניות החברות המובילות בגרמניה ונחשב לאחד המדדים החזקים והבולטים באירופה, המדד מהווה עמוד טווח כמעט בכל תיק השקעות בארץ ובחו"ל.
DAX 30

מה תמצאו בכתבה שלנו

מדד דאקס 30 (Dax) הוא מדד המניות המוביל של גרמניה והוא מורכב מ-30 החברות בעלות השווי הגבוה ביותר שנסחרות בבורסה של פרנקפורט, המרכז הפיננסי המוביל של גרמניה, במדד חברות כמה מהחברות הגדולות והמובילות בעולם כמו אדידס, BMW, פולקסוואגן, SAP, באייר וסימנס.

מדד דאקס – היסטוריית המדד

מדד הדאקס נוסד בשנת 1988 ונקבע לו שער שיא בפברואר 2020 בגובה 13,783.89 נקודות, הוא מציג את החברות הגדולות ביותר בגרמניה והוא מקביל למדדים מובילים אחרים בעולם כמו הדאו ג'ונס ומדד תל אביב 25, מאז שנת 1988 שער המדד טיפס ועומד כיום על כ-10,000 נקודות.

למדד דאקס (Dax) יש שתי גרסאות אליהן מתייחסים ברחבי העולם, הגרסה הראשונה היא מדד הביצועים, מדד זה לוקח בחשבון את הדיבידנדים שמחלקות החברות שמופיעות במדד והיא לרוב גרסת הייחוס בקרב רוב הגורמים המקצועיים בתעשייה, הגרסה השנייה היא גרסת המחירים, בגרסה זאת לא לוקחים בחשבון חלוקת דיבידנדים ולכן היא נחשבת לפחות פופולארית.

fbook

המייסדים של מדד הדאקס הם שלושה גרמנים, מאנפרד זאס, פרנק מלה ותאודור ווימר.

תשואות של המדד בשנים האחרונות:

בשנים האחרונות התשואות של המדד היו גבוהות יחסית כאשר בחמש השנים האחרונות סך התשואה של המדד הייתה קרובה ל-32 אחוזים ובחלוקה לשנים:

  • 2013 – 25.5% תשואה חיובית.
  • 2014 – 2.7% תשואה חיובית.
  • 2015 – 9.6% תשואה חיובית.
  • 2016 – 6.9% תשואה חיובית.
  • 2017 – 7.6% תשואה חיובית.
  • 2018 – 18.3% תשואה שלילית .

30 שנה למדד דאקס

לכבוד חגיגות ה-30 למדד דאקס (DAX) שנחשב למדד המוביל והחשוב בגרמניה, ערכו ראשי הבורסה מסיבה בה הציגו מספר נתונים על המדד, מאז פתיחתו שווי המדד עלה ביותר מפי 10, המנכ"ל של הבורסה ציין כי בהנהלת הבורסה לא מספיק מרוצים מכמות ההשקעה הפרטית שמוזרמת לבורסה וכי הם היו רוצים לראות יותר משקיעים פרטיים נכנסים לבורסה ומשקיעים בה.

המנכ"ל של הבורסה בפרנקפורט גם ציין כי קשה להסביר את התופעה לאור העובדה שהבורסה הציגה תוצאות יפות בשנים האחרונות, הוא האשים את היעדר המודעות של יותר מדי גורמים בגרמניה ובעולם לנתונים היפים שמציג המדד.

לאור החולשות שהציג המנכ"ל, הוחלט לצאת בבורסה של פרנקפורט למספר תהליכים שיפשטו את ההשקעה בבורסה ויקלו על משקיעים פוטנציאלים.

אינדקס הקיימות של המדד

בתחילת מרץ הציגה הנהלת הבורסה של פרנקפורט אינדקס חדש במסגרת מדד דאקס שמתמקד בקיימות, האינדקס בוחן חברות רבות לפי מספר קריטריונים ביניהם הדאגה לסביבה, לחברה ולמנהל תקין ומציג את 50 החברות המובילות, בהתאם למדד הקיימות שלהן.

בהנהלת הבורסה הסבירו את הצעד בעובדה שיותר ויותר משקיעים פונים אליהם ומבקשים לקבל מידע שקוף על ההתנהלות הסביבתית של החברות בגרמניה, הם ציינו כי הם סבורים שהאינדקס יהפוך לנקות הייחוס לכל מי שמעוניין להשקיע תוך התחשבות בנושא הקיימות בגרמניה.

נפח המסחר במדד הדאקס

נפח המסחר בבורסה נחשב לגבוה למדי, בחודש פברואר 2020 החברה המובילה במדד SAP, הציגה נפח מסחר חודשי בגובה 7 מיליארד יורו, Commerzbank AG אחד הבנק הגדולים בגרמניה הציג נפח מסחר באגרות חוב בשווי 1.6 מיליארד יורו, בסה"כ נפח המסחר במדד עמד על 153.8 מיליארד יורו.

כפי שצוין המדד נחשב למדד המוביל בגרמניה, חברות בו החברות הגדולות ביותר בתעשייה הגרמנית ואנשים רבים מתייחסים אליה כמדד שאפשר להשליך ממנו על מצבה הכלכלי של גרמניה, מומחים רבים טוענים כי הדבר לא בהכרח נכון היות והכלכלה הגרמנית מכילה כמות אדירה של חברות בינוניות וקטנות שמהוות, באופן יחסי, חלק גדול יותר ביחס לשאר העולם מהכלכלה הגרמנית.

מרחבי הרשת
זה לא מכובד להעתיק