מענק לידה ודמי לידה: הסבר פשוט וקל כיצד לקבל את המענק שמגיע לכן

  • צוות שקל
  • פברואר 8, 2021
  • 2 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
לידה זהו אירוע מרגש , כחלק מההכנות לקראת התוספת החדשה למשפחה, חשוב שתכירו את הזכויות שלכם ותהיו מוכנים לדרוש את המענק שמגיע לכם ויסייע לכם בהמשך הדרך..

מענק לידה הוא סכום כספי המוענק מהמוסד לביטוח לאומי לאישה שילדה. המענק נועד לכסות את ההוצאות הראשוניות של הלידה ושל גידול התינוק. הורים מאמצים או הורים מיועדים, שקיבלו משמורת בתהליך פונדקאות, זכאים גם הם למענק בגובה מענק לידה. ישנם תנאים שונים לקבלת המענק. הסכום משתנה גם הוא ביחס לקטגוריות שונות. להלן יפורטו התנאים והקריטריונים.

כמה תהיו זכאים לקבל במענק לידה?

גובה המענק תלוי במספר הילדים שנולדו למשפחה. ישנה קורלציה הפוכה בין מספר הילדים של המשפחה לבין גובה המענק, זאת מתוך ההנחה שמשפחה שכבר ילדה ילדים יש ברשותה את סל המוצרים הבסיסיים הנחוצים לתינוק, לדוגמת עגלה, מיטה ובגדים. להלן נתוני המענק:

–            מענק לילד הראשון: 1,783 ש״ח.

–            מענק לילד השני: 802 ש״ח.

–            מענק לילד השלישי ואילך: 535 ש״ח.

–            מענק לידת תאומים: 8,915 ש״ח.

–            מענק לידת שלישייה: 13,373 ש״ח.

–            מענק לידה של יותר משלישייה: 13,373 ש״ח עבור שלישייה בנוסף ל-4,458 ש״ח עבור כל ילד נוסף באותה הלידה.

מי זכאי לקבל מענק לידה?

תנאים שונים קובעים את הזכאים למענק:

ראשית, המענק מועבר למי שילדה בבית חולים או למי שהתאשפזה מיד לאחר הילדה. חשוב לציין כי לידה מוגדרת, על פי חוק, כלידת ילד חי וגם כלידה ״שקטה״, לאחר הריון של 22 שבועות לפחות. הורים שילדם נפטר לאחר הלידה זכאים גם הם למענק הלידה. כמו כן, כיום גם מי שבוחרת ללדת בלידת בית רשאית לקבל את המענק, בתנאי שהלידה התקיימה בהתאם לתקנון משרד הבריאות ורק לאחר שהועבר אישור של מיילדת או של רופא שהשתתפו בלידה.

שנית, זכאית למענק מי שאחד מהתנאים הללו חלים לגביה: תושבת ישראל או בת זוג של תושב ישראל, גם כאשר הלידה התקיימה בחו״ל; או לחילופין מי שאינה תושבת אך היא עובדת בישראל, או בת זוג של מי שעובד בישראל במשך 6 חודשים ברצף לפני הלידה, אך ורק במידה והלידה התקיימה בישראל.

כמו כן, הורים מאמצים של ילד עד גיל 10, והורים מיועדים, רשאים לקבל את מענק האימוץ בגובה מענק הלידה. בתהליך פונדקאות שהתקיים בישראל, גם האישה שילדה וגם ההורים המיועדים מקבלים מענק. ואילו בתהליך פונדקאות שהתקיים בחו״ל האישה שילדה אינה זכאית לקבלת המענק. במקרה של מספר לידות סמוכות בהליך פונדקאות, ההורים המיועדים זכאים למענק לידה בגובה של לידת תאומים או שלישייה. חשוב להדגיש כי גם הורים יחידים או זוג גברים זכאים למענק, במידה והללו אינם מוגדרים כהורים מאמצים לילד של בן הזוג.

ישנם מקרים בהם יולדות זכאיות למענק, למרות שאינן עונות על התנאים שאמורים לעיל. זוהי הענקה מטעמי צדק למי שבקשתה למענק נדחתה בהליך הראשוני.

כיצד ניתן לתבוע את קבלת מענק לידה?

בקשת המענק לביטוח הלאומי נעשית על ידי בית החולים בו התבצעה הלידה. לרוב, זהו תהליך אוטומטי שאינו דורש התעסקות רבה של ההורים: הורים שהם תושבים, נדרשים להגיש לבית החולים תעודות זהות ופרטי חשבון בנק ואינם נדרשים בטפסים נוספים. הורים שאינם תושבים, נשים שיולדות במוסדות שאין להם הסדרים עם המוסד לביטוח לאומי או הורים מאמצים – עליהם להגיש את התביעה למענק בסניף ביטוח לאומי בקרבת ביתם. את הטופס ניתן להנפיק מהאתר לביטוח לאומי.

תוך כמה זמן ניתן לקבל את המענק?

המענק מתקבל בחשבון הבנק שפרטיו נמסרו במסגרת של עד חודש ממועד הלידה.

קצבת לידה

במקרים של לידה או של אימוץ של שלושה ילדים ומעלה – ההורים זכאים לקצבת לידה חודשית בנוסף למענק לידה. במקרה של לידה, גובה הקצבה משתנה ביחס לגיל ולמספר התינוקות. במקרה של אימוץ, גובה הקצבה מותנה בזמן שעבר ממועד קבלת המשמורת.

דמי לידה

לעומת מענק לידה וקצבת לידה, דמי לידה מהווים תחליף לשכר חודשי עבור יולדת שהפסיקה לעבוד בגין הלידה. דמי הלידה מוענקים הן לשכירות והן לעצמאיות אשר הפסיקו לעבוד במהלך ההיריון. לעיתים האב רשאי לקבל את דמי הלידה במקום בת הזוג.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.