צ'ק ביטחון – במה הוא שונה מצ'ק רגיל וכיצד נוכל לכתוב אותו נכון

  • צוות שקל
  • פברואר 8, 2021
  • 3 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
צ'ק ביטחון או שייק ביטחון נועד במטרה לשמש כערבות לעסקת שכירות נדל"ן ולוודא שהמשכיר אכן יוכל לממש סכום כסף במידה ונגרם נזק לנכס או שלא שולמו דמי שכירות.

צ'ק ביטחון הוא בשמו הנפוץ (שיק ביטחון) משמש בעיקר כאמצעי לביטחון עסקאות השכרת דירה , זהו אמצעי פשוט נוח ונפוץ מאוד.

צ'ק ביטחון נמצא בעולם השכירות שנים רבות ועבר גלגולים שונים יחד עם חוזי השכירות הנוקשים, כיום שוכרים רבים נוטים להגיש צ'ק ביטחון לבעל הדירה שלהם מבלי להיות מודעים למאפיינים החיוניים שיש לצ'ק ביטחון. שימוש לא נכון בצ'ק ביטחון עלול לגרור נזק כלכלי לשוכרים וחשיפה גדולה מדי אל מול בעל הדירה.

ראשית, מהו צ'ק ביטחון ?

במידה ושכרתם דירה לפחות פעם אחת בחיים, סביר להניח שתרצו לדלג על הפסקה הזאת, הרי צ'ק ביטחון מבחינתכם הינו צ'ק "פתוח" חתום שאתם מגישים לבעל הדירה שלכם.

למען הסדר הטוב, צ'ק ביטחון הוא למעשה צ'ק רגיל אשר הוגבל השימוש שלו באמצעות כיתוב וסימון מוסכם על גבי הצ'ק.

ראשית יש לרשום בצורה ברורה על גבי הצ'ק את המילים "צ'ק ביטחון" , "שיר ביטחון" או "לביטחון בלבד".

ומאותו הרגע, הצ'ק ישמש כערבות בלבד בעסקאות שכירות נדל"ן להתחייבויות השוכר.

איך צ'ק ביטחון עובד למעשה ?

במידה ומצאתם דירה שמוצאת חן בעינכם , השלב הבא הוא לחתום על חוזה שכירות יחד עם בעלי הדירה ולהגדיר את הערבויות והביטחונות הנחוצים על לשמור על הזכויות והחובות של השוכרים והמשכירים.

השימוש העיקרי של צ'ק ביטחון בחוזה שכירות הינו לוודא שישנו אמצעי תשלום למקרה חירום בו השוכר גורם נזק לדירה או שאינו משלם את דמי השכירות.

יחד עם זאת, צ'ק ביטחון אינו יכול לשמש את המשכיר כ"מזומן" ואילו החוזה אמור להגדיר שלבים ברורים, מתי ואיך יוכל המשכיר לפדות את הצ'ק שכן לפי שמו, הוא מיועד כ"ביטחון בלבד".

חשוב לדעת, שגם במידה ובחוזה הגבלת את אופן השימוש של צ'ק הביטחון, הבנק אינו כפוף לחוזה השכירות שלכם ולכן באופן "טכני" הבנק אמור לכבד את הפקדת הצ'ק בכל שלב ואילו על השוכר נמצאת האחראיות לפעול בצורה משפטית על מנת לבטל את הנעשה בטענה שאינה כפופה לחוזה השכירות.

המאפיינים העיקריים של צ'ק ביטחון כוללים את הסכום לתשלום (במספרים ומילים), שם המלא של הנמען, חתימת נותן הצ'ק המורשה וכמובן את המילים "צ'ק ביטחון" בחלק העליון של הצ'ק. בתחתית הצ'ק, ניתן להשאיר את שדה התאריך ריק וזאת על מנת לא ליצור מצב של צ'ק "לא בתוקף".

האם יש הבדל בין צ'ק ביטחון לצ'ק רגיל ?

חשוב לזכור שהגדרת צ'ק ביטחון הינה משפטית בלבד ומעוגנת בחוזה השכירות, כלומר הבנק כגוף, אינו כפוף להגדרות החוזה ואינו יכול לשמש כבורר להחליט במידה וניתן לפדות את הצ'ק.

בהתאם לכך, במידה והמשכיר יפנה לבנק עם צ'ק הביטחון בבקשה לפדות אותו והצ'ק הינו תקין מבחינת הבנק, הוא יכבד אותו.

במקרה בו השוכר מרגיש שהצ'ק נפדה בניגוד לחוקי החוזה, יוכל השוכר לפעול באמצעות גורמים משפטיים על מנת לבקש לבטל את הצ'ק או לדרוש את כספו בחזרה מהמשכיר.

היבט נוסף וחשוב , הוא "סחירות הצ'ק" , במידה וכותב הצ'ק אינו הגביל את הצ'ק למשכיר באמצעות כתיבת "למוטב בלבד" ו"בלתי סחיר" בחלקו העליון של הצ'ק, יכול המשכיר להסב את הצ'ק לגורם נוסף.

היתרונות של צ'ק ביטחון

ניתן להפיק צ'ק ביטחון מכל צ'ק רגיל באמצעות סימונים ייעודיים, מתאים לסכומים גדולים וקטנים, כל בעל פנקס צ'קים יכול להוציא צ'ק ביטחון ללא צורך בהגעה לסניף הבנק והפעולה אינה כרוכה בעמלה.

החסרונות של צ'ק ביטחון

הבנק אינו יכול לעצור את המשכיר מלהפקיד את צ'ק הביטחון בכל עת , במידה ולא הוגבלה הסחירות של צ'ק הביטחון ניתן יהיה להסב אותו לגורמים צד שלישי. במידה ואין יתרה מספקת בחשבון השוכר, לא יהיה ניתן לפדות את הצ'ק.

איך כותבים צ'ק ביטחון בצורה נכונה ?

כפי שציינו קודם, צ'ק ביטחון הינו למעשה צ'ק רגיל אשר הוסב להיות צ'ק ביטחון באמצעות כיתוב וסימונים מוסכמים, דאגו לכתוב על גבי צ'ק הביטחון בריכוז ובזהירות, בעט בעל צבע אחיד ולכתוב בכתב ברור וקריא.

ראשית רשמו את שם המוטב , זהו שם המשכיר, חשוב לוודא שיש לכם את שמו המלא, לעיתים קורה שבעל הדירה אשר מציג לכם אותה, אינו הגורם שהרשום כבעלי הדירה בטאבו.

נקבו את סכום הצ'יק באופן ברור וקריא הן במספרים והן במילים, יחד עם זאת דאגו להקפיד ולסמן איקס / קו נטוי בצמוד לספרות כך שלא יהיה ניתן לשנות ולהגדיל את הסכום.

חתימה על גבי הצ'ק צריכה להתבצע על ידי בעל הצ'ק אשר רשום בצידו הימני העליון של הצ'ק.

אחת הפעולות החשובות שלעיתים נוטים לשכוח היא הגבלת השימוש בצ'ק הביטחון , זוהי למעשה הפעולה אשר תגביל את המשכיר מלמכור את הצ'ק שלכם לגורם צד שלישי כמו ניכיון צ'קים . על מנת להגביל הסבה של הצ'ק, דאגו לסמן "למוטב בלבד" או "קרוס" (2 קווים אלכסונים בחלק העליון) , ניתן גם להוסיף את המילים "בלתי סחיר".

את תאריך הצ'ק ניתן להשאיר ריק כך שהמשכיר יוכל למלא את התאריך בסמוך לעת הפדיון.

האם ניתן לבטל צ'ק ביטחון ?

סיימתם את תקופת השכירות ומילאתם את כל ההתחייבויות ? מצויין! תוכלו לבקש מבעל הדירה לקבל בחזרה את צ'ק הביטחון שהענקתם לו בתחילת הדרך.

במידה ויש צורך, תוכלו לבטל צ'ק ביטחון במספר דרכים,

במידה והצ'ק ברשותכם, תוכלו לקרוע אותו או פשוט לרשום את המילה "מבוטל" על פני הצ'ק בצורה ברורה מלפנים ומאחורי.

במידה והצ'ק אינו ברשותכם תוכלו להנחות את הבנק בבקשה לבטלו אך ייתכן ויהיו לכך משמעותיות נוספות המשתנות ובאחראיות הבנק.

*נושא צ'ק הביטחון הינו בא להחליף את צורה הערבויות בחוזה השכירות או את דרכי העבודה של הבנק, אלה להעיר את תשומת ליבם של השוכרים על מנת שיקדישו דקה נוספת להכנת צ'ק ביטחון בצורה הנכונה ביותר.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.