קורונה הזדמנות או משבר ?

 • צוות שקל
 • נובמבר 3, 2021
 • 2 דקות קריאה
 • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
לצד הבהלה של המשקיעים הלא מנוסים, נמצאים שועלים ותיקים בשוק ההון אשר יודעים לזהות את הזדמנות הפז שנמצאת בעת המשבר וידעו למנף זאת לפוטנציאל תשואה עתידית

לפני קצת יותר מ-12 שנה התחלתי את דרכי בעולם החיסכון לטווח ארוך. בחישוב מהיר אנחנו מדברים בדיוק על תקופת משבר הסאב פריים בארה"ב בה ההשלכות הכלכליות על השווקים בעולם פגעו בכול סוגי המשקיעים ובכול מוצר השקעה עם חשיפה לשוק ההון. בין אם בתיקי השקעות גמישים וזריזים ובין אם בקרנות הפנסיה שמתנהלות בכבדות מתוך השקפת עולם לטווח הארוך.

מה לעשות שכטירון בתחום באותה התקופה לא השכלתי לראות את ההזדמנויות שנפתחו בפני באותה העת. עם השנים וצבירת הניסיון אני חייב להודות שחיכיתי ואפילו קיוויתי למשבר נוסף מסוג זה והינה הגיע היום.

מה צופן לנו העתיד ?

נכון לרגע כתיבת שורות אלו השוק ירד בחדות בכ30% בחודש מרץ בלבד וכל זה כשיש עוד 7 ימים נוספים לפנינו לסיום החודש. בכול פורום כלכלי מדברים על כך שהירידות נובעות מסיבה אחת פשוטה. בהלה של משקיעים.

בשלב הראשון בהלה זו הביאה לאפקט שמוגדר ככדור שלג מתגלגל כאשר כל לקוח נוסף שמחליט לצאת מהשוק בגלל הירידות בעצם רק הגדיל והעמיק את הירידות והוסיף עוד שמן למדורה.

בשלב השני שבו אנחנו נמצאים כרגע בו מדינות רבות נכנסות להסגר תוך צמצום מקומות התעסוקה והקטנת התזרים השוטף של האזרחים. הבהלה הופכת מדבר ערטילאי למשהו ממשי שיכול באמת לפגוע בכלכלת העולם ולגרור אחריו מיתון ארוך.

ועדיין השאלה הגדולה שמרחפת מעל הכול היא שאלת הזמן. כמה זמן יעבור עד שהמשבר הנוכחי יחלוף וכמה זמן יש למשקיע הרלוונטי לחכות שזה יקרה.

יש שיגידו שזאת שאלת מיליון השקל, שכן תשובה לשאלה זו תביא איתה את התזמון הנכון של העליות בשווקים והאפשרות להחזיר את התשואה שאבדה בחודש האחרון. אז אני מתנצל לאכזב אתכם שכן אם חשבתם שתשובות בידי טעיתם. ויחד עם זאת אני עדיין מאמין שהמשבר הנוכחי הוא יותר הזדמנות מאשר משבר. ואני יסביר.

לפני הכול עלינו להסכים על שני נקודות חשובות שנמצאות בסיס הנחה זו.

 1. העולם לא ימחק אחרי הקורונה – ואנחנו רחוקים שנות אור מהארמגדון, בני האדם לא יהפכו לזומבים ובעתיד הלא רחוק כולנו נחזור לנפוש בחול ולרכוש מכל הבא ליד.
 2. תקופות שליליות בשוק ההון הם דבר של מה בכך ומתרחשות אחת לתקופה. וכמו שהן באות הן גם הולכות.

איך ניתן לנצל זאת לטובתנו ?

ההיסטוריה מלמדת אותנו שאחרי כל ירידה חדה בשוק  ההון מגיעה גם עליה חדה. אז נכון שלתזמן את השוק כמעט ובלתי אפשרי אבל לצורך ניצול ההזדמנות שקיימת היום בשווקים לא צריך לדעת ולתזמן את השוק. לפחות לא את הירידות שלו שחלק ניכר מהן כבר נמצאות מאחורינו. ניצול הזדמנות זאת מצריכה מאיתנו לפעול בניגוד מוחלט לאינסטינקטים הבסיסים שלנו כמשקיעים פשוטים ומצריכה מאיתנו להגדיל חשיפה מנייתית בהדרגתיות ובעצם לרכוש את השוק כשהוא נמוך.

בואו ניקח את משבר 2008 כדוגמא וספציפית את קרן ההשתלמות של מגדל במסלול הכללי (579)
התשואה השנתית למשקיע שהחזיק את המסלול לאורך כל השנה הייתה (9.38% -) אין ספק שזו ירידה שהייתה מערערת כל משקיע, כידוע 2009 ביצעה תיקון של 25.68% כלפי מעלה באותו המסלול  והחזירה את כל אותם הפסדים. אבל מה היה אם אותו משקיע היה מחליט בסוף 2008 לעבור למסלול המנייתי (869) של אותו הגוף התשואה ממנה הוא היה נהנה הייתה עומדת על   71.81%.

בזמן שהקטנת חשיפה המנייתית במצב כזה גרמה למשקיעים להפסיד את הרווחים של 2009 ובעצם קיבעה את ההפסד שנוצר שנה קודם לכן. מי שהשכיל להגדיל את החשיפה למניות גרף רווחים גבוהים עוד יותר.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
 • 3 דקות
 • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
 • 4 דקות
 • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
 • 3 דקות
 • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.