שטר יורו מזויף – האם זו תופעה נפוצה?

  • צוות שקל
  • פברואר 9, 2021
  • 3 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
במידה ואתם מתכננים טיסה לאירופה, חשוב שתכירו את תופעת היורו המזויפים וכיצד ניתן לגלות שטר יורו מזויף. ריכזנו לכם מספר דגשים חשובים

באופן מפתיע, שטרות יורו מזויפים זו תופעה שכיחה ביותר. בשנים האחרונות נפוצו ידיעות בישראל על גלי זיופים. הזיופים הללו היו מתעתעים ביותר ונראו נאמנים למקור בצורה בלתי רגילה.

איך אפשר לזהות שטר יורו מזויף?

במידה ויש בידיכם מכונה או דיו ייחודי, יש לכם סיכוי גבוה לזהות זיופים בצורה מדויקת. אך הבעיה מתחילה כאשר אין בידכם מכשירים שכאלו. אל דאגה, ישנם פתרונות יצירתיים ונוחים לסביבה יומיומית שיוכלו לסייע לכם לזיהוי שטר מזויף.

דרך ידועה ונוחה היא שימוש באור: הניחו את השטר מול מקור אור – מנורה או שולחן אור. במידה וזהו שטר מהימן, יופיעו סימן-מים, מספר שיופיע בשני צידי השטר ופתיל האבטחה. בשטר מהימן יופיעו שלושת הסימנים הללו בשני הצדדים של השטר.

בנוסף, ישנם סימנים בשטרות ספציפיים: בשטרות של סכומים קטנים, 5 עד 20 יורו, מופיע פס מבריק כאשר תניחו את השטר כנגד האור. ואילו בשטרות של 50 עד 500 יורו, אתם אמורים להבחין שצבעו של המספר משתנה אל מול האור.

פתרון נוסף הוא שימוש בחוש המישוש – במידה ויש בידכם שטר מהימן ושטר החשוד כמזויף, הרגישו את השניים והשוו ביניהם. השטר אשר ניחן טקסטורה ייחודית, הוא שטר היורו האמין. השטר שהנייר שלו רגיל למגע – סביר כי הוא השטר המזויף.

עטים לזיהוי- האם מדובר בדרך יעילה לזיהוי שטר יורו מזויף?

אכן כן – זוהי דרך פשוטה ונוחה. העט המיוחד לזיהוי יכול להבטיח זיהוי מהיר שאינו תלוי ביכולת שימת הלב שלכם לדקויות. אם אתם עוסקים ביומיום בשטרות יורו, כדאי שתשקיעו מספר שקלים או דולרים ספורים, בין דולר לשניים, ותרכשו עט שחושף זיופים. הקפידו לרכוש עט ממקור מהימן וכך תבטיחו לעצמכם הימנעות מהפסדים גדולים ומיותרים.

מה החשיבות בזיהוי שטר יורו מזויף?

בין אם אתם תיירים בחופשה קצרה בחוץ לארץ, ובין אם אתם בעלי עסק שמגלגל עסקאות גדולות – זיהוי שטר מזויף הוא דבר קריטי. הקפידו על השקעת הזמן ותשומת הלב לנושא ותוכלו להימנע מנפילה למלכודת של זייפנים. במידה ואתם בעלי עסק, שימוש בשטרות מזויפים ואי מניעה שורשית של שימוש בהם – יהפוך את העסק שלכם לבלתי אמין. על כן, אל תסתכנו ביצירת תדמית שכזו. על אחת כמה וכמה אם אתם בעלי עסק צ׳יינג׳ – תוכלו להגביר את הרושם ואת המקצועות אם תערכו את הבדיקות המוזכרות לעיל אל מול לקוחותיכם.

מי הזייפנים המרכזיים כיום?

לתעלומת הזייפנים יש מספר תשובות אפשריות, אבל אין תשובה ודאית אחת. יש הטוענים כי מקדוניה, קוסובו ומדינות אחרות במזרח אירופה הן המקור למגפת הזיופים. אם הדבר נכון, מדובר בסכנה גדולה ליציבות מטבע היורו. מפעם לפעם מגיעות ידיעות בנוגע לחשד לזיופים מאסיביים המהווים איום של ממש על היורו.

שטרות מזויפים של 500 יורו

שטר 500 יורו מראשית דרכו היה תחת סכנת הזיוף. בעיות אחרות קושרו לשטר זה, מטרידות אף יותר- החל בהלבנת הון וכלה במימון טרור. הסכנות הללו גרמו לאיחוד האירופי להגיע להכרעה לפיה שטר זה יפסיק להיות מיוצר בצורה סדירה. השטר הסגול, הוא שטר ה-500 יורו, ממשיך להיות עד היום שטר חוקי ולגיטימי. מקומות עסקים חייבים לקבל אותו.

יחד עם זאת, הוא אינו מסופק עוד לאור ההחלטה שנקבעה בשנת 2016. התוצאה של ההחלטה גרמה לשטר זה להיות בנסיגה עקבית: מדובר במגמה מתמדת של ירידה בהימצאות השטר. כלומר, מעין היכחדות איטית.

זהו מקרה בוחן חשוב שמסמן את ההשלכות של הזיופים של השטרות, כמו גם של השימושים המפוקפקים שלהם. אנו נוטים לחשוב שבימינו השטרות הפיזיים חדלו לתפקד כ-שחקנים מרכזיים בכלכלה. אבל תופעות הזיוף מוכיחות אחרת: הכלכלה עודנה תלויה על בסיס השטר הפיזי. מכאן ניתן להסיק את מידת החשיבות במניעת תופעת הזיופים. מניעה שכזו, כפי שתופעת שטר ה-500 יורו מייצגת, תשליך על נסיבות כלכליות רחבות וגלובליות.

לסיכום

בידכם האפשרות למנוע את מגפת זיופי שטרות היורו. אל תמעיטו מערככם בתפקיד זה, ואל תמעיטו מהחשיבות של מניעה זו על כלכלתכם האישית. הקדישו דקות ספורות כאשר אתם מקבלים לידכם שטר יורו. הביטו בשטר ונסו להבחין בסימנים שציינו לעיל עד שתהיי בטוחים האם מדובר בשטר אמין ואמיתי או בשטר מזויף.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.