5 טעויות כלכליות שאולי עשיתם השנה

  • צוות שקל
  • פברואר 7, 2021
  • 3 דקות קריאה
  • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
זאת הייתה שנה מאתגרת לכל הדעות, אך בכל זאת חשוב שתבדקו האם בכל זאת ביצעתם בשוגג את אחת הטעויות הכלכליות האלו.

אנחנו כאן בשביל לערוך יחד אתכם את חשבון הנפש המאתגר – איך טעיתם ואיפה הצלחתם כלכלית השנה?

כמו בחיים, חשוב לפעמים להודות בטעויות שעשינו. נוכל ללמוד מהן לקראת השנה החדשה ולהפוך את השנה הבאה למוצלחת כלכלית יותר מזו שחלפה. אל דאגה, נעזור לכם לחשוב יחד איך תוכלו להשתפר לקראת השנה הבאה.

פריסה למספר תשלומים

זו הטעות הנפוצה ביותר והסיבה לכך היא פשוטה: ברגע הראשון, אנחנו חשים הקלה בזכות פריסת תשלומים. אבל במהלך החודשים הבאים, הנטל יתחיל להכביד עלינו. במילים אחרות, תשלומים זו דרך יפה יותר להגדיר חוב.

חברות האשראי כמובן מעודדות זאת, כי הן המרוויחות הגדולות – ככל שתרגישו שאתם מוציאים פחות, כך תרצו לרכוש יותר ולגהץ את הכרטיס. אבל אל תשכחו, העלות של המוצר לא משתנה גם אם מחלקים את המחיר לכמה חודשים. לכן, אל תגררו לחודש הבא מה שאתם יכולים לשלם בחודש הזה. התוצאה לכל תשלום היא הקטנה של ההכנסה החודשית הבאה שלכם, ומשום כך פריסה לתשלומים היא פתרון יעיל אך ורק שאין מוצא אחר.

הלוואה נוספת בשביל לכסות מינוס

גם מקרה זה, בדומה לתשלומים, הוא פתרון להקלה מיידית שמובילה להכבדה עתידית. הסיבה הבסיסית לעובדה שזה טעות, היא שזה מדרון חלקלק. אם הגעתם למצב של מינוס, הלוואה תהיה כמו פלסטר. הפתרון למינוס – הוא ניהול נכון של העובר ושב ולא העמקה של החובות שלכם.

המקרה יוצא הדופן היחיד הוא כאשר ניתנת לכם הלוואה שהריבית שלה נמוכה מזו של ריבית המינוס. זכרו שריבית המינוס היא מהגבוהות במשק – המינוס הוא למעשה ההלוואה הכי יקרה שלכם.

חיסכון לילדים

הילדים שלנו יזדקקו לחסכונות רק בעוד שנים רבות. לכן, מפתה לחשוב שלא מדובר בחיסכון קריטי ודחוף. אבל כאן מצויה הטעות: ככל שתתעכבו עם החיסכון לילדים, כך הוא יגיע בטיימינג לא נוח ובצורה יקרה יותר. עדיף להתרגל לנתב סכום זעיר מדי חודש אשר עם השנים יצטבר ויהפוך להון משמעותי לתחילת החיים הבוגרים של ילדכם. לכן, אם עוד לא התחלתם לחסוך לילדים, זו צריכה להיות הפעולה הכלכלית הראשונה בשנה החדשה.

ביטוחים ופנסיה

אל תתנו להם להפתיע אתכם בדיוק כשהכי תצטרכו אותם – בידקו כבר עכשיו כמה אתם מוציאים על תיקי הביטוח וכמה דמי ניהול צורכת הפנסיה שלכם. הקדישו מעט זמן שיוכל לחסוך כסף רב. יכול להיות, בלי שהבחנתם, אתם אפילו מבזבזים את כספכם על תיקי ביטוח כפולים.

באותה המידה יתכן ותבחינו בכיסוי ביטוח שטרם רכשתם, ושדווקא הוא חשוב ביותר. לכן, פיתחו את הקלסרים וקחו לעצמכם את הזמן כדי להבין על מה אתם משלמים ואם אתם יכולים להתייעל בהוצאות האלו.

חסכונות והשקעות

חיסכון והשקעה הם דרך חיים. האג'נדה הכלכלית צריכה לחלחל ולגרום לכם להפוך את החיסכון להרגל. חיסכון הוא חיוני וחשוב לא רק עבור ילדכם. חיסכון הוא משמעותי לתחושת ״אוויר לנשימה״ והידיעה שתמיד אתם שומרים הון מסוים בצד, לכל אירוע בלתי צפוי, או לכל חלום שאתם צועדים אט אט לקראת הגשמתו – בין אם מדובר בשיפוץ רחב, בנסיעה משפחתית לחו״ל, או להשקעה לטווח הרחוק.

חיקרו את תחום ההשקעות ואל תהססו לפנות אלינו עם כל שאלה – הבינו את נתיבי החסכונות המגוונים ובחרו איזה סוג של אפיק הוא המתאים ביותר עבורכם. לעיתים תעדיפו קופות חיסכון נזילות, ולפעמים תעדיפו דווקא קופות לטווח הרחוק. לא פעם תופתעו לגלות שההפקדות לחסכונות מיטיבות עם הכסף שלכם – הסיבה היא שהמדינה מעודדת אתכם לחסוך, ולכן מגיעות לכם הטבות מס משמעותיות במידה ותבחרו לפתוח קופות חיסכון.

סיכום קצר ותובנות לעתיד

לסיכום, נתחו בצורה כנה ובלתי מתפשרת את ההתנהלות הכלכלית שלכם בשנה שחלפה. אל תתביישו להודות שעשיתם טעויות – זו הדרך המובטחת להתייעלות וללמידה. נסו לרשום לעצמכם מטרות כלכליות לשנה החדשה, בנו תקציב ריאלי וישים המתאים להכנסות הצפויות ולהוצאות שלכם לאור ניתוח השנה הקודמת, ובעיקר אל תכעסו על עצמכם אם חרגתם מהיעדים הקודמים. זהו את הדפוסים הכלכליים שלכם כדי להתייעל ולהשתפר. וכמובן, בשנה החדשה – נסו לחסוך יותר, חישבו מתי אתם באמת צריכים להתפנק בהוצאה משמעותית ומתי אתם יכולים להתפנק בצורה סמלית, כדי שהפינוק לא יהפוך לעול כלכלי.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
  • 3 דקות
  • צפיות
מדד הפחד, מדד VIX
בין אם אתם סוחרים מתקדמים בשוק ההון או משקיעים מזדמנים, חשוב שתכירו...
  • 4 דקות
  • צפיות
קרן כספית – המדריך למתחילים
אם אתם מחפשים מקום טוב להתחיל את ההשקעות שלכם, קרנות כספיות הן...
  • 3 דקות
  • צפיות
ניהול תקציב משפחתי לפי שיטת 50/30/20
האם אתם מרגישים שאתם לא יודעים לאן הכסף שלכם הולך? האם אתם...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.