נט המשפט – מה זה ומה צריך לדעת לפני שמגישים תביעה

 • צוות שקל
 • פברואר 9, 2021
 • 3 דקות קריאה
 • צפיות

תוכן עניינים

הרשמו לניוזלטר והישארו מעודכנים!
בקצרה...
מרבית האזרחים במידה באו במגע כזה או אחר עם מערכת המשפט של ישראל. כעת בעזרת מערכת נט המשפט , נוכל לעקוב ולנהל תביעות ומשפטים רלוונטים בקלות וביעילות.

נט המשפט היא מערכת שפותחה על ידי הנהלת בתי המשפט. מטרתה העיקרית היא לאפשר לנהל תיקים ותהליכים הקשורים לעבודת בית המשפט באופן אלקטרוני.

על אף שהמערכת משרתת את קהל עורכי הדין והדרגים השיפוטיים והמזכירותיים, כדאי לדעת כי היא גם מאפשרת לאזרחים לדעת אילו תיקים שלהם מתנהלים בבתי המשפט השונים, להגיש תביעה קטנה ואף להגיש כתב הגנה.

המערכת מנוהלת על ידי הרשות השופטת (כלומר, הנהלת בתי המשפט) בישראל, ומטרתה, בין היתר, היא לסייע לאזרחים לנהל את התיקים שלהם בצורה נוחה ומקוונת.

לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

למי מיועדת מערכת נט המשפט ואילו פעולות ניתן לבצע בה?

על אף שמטרתה העיקרית של המערכת היא לשרת עורכי דין ובעלי תפקידים בבתי המשפט, כל אזרח יכול להשתמש בה.

באמצעות המערכת, ניתן כאמור לצפות בתיקים פעילים המתנהלים בבתי המשפט, ואף לצפות בתיקים ישנים שהטיפול בהם כבר הסתיים.

בנוסף, ניתן לבצע מגוון של פעולות באמצעות המערכת, אשר אף עשויות לייתר את הצורך בעורך דין (בהתאם, כמובן, לסוג התיק ורמת המורכבות שלו). להלן הפעולות שניתן לבצע באמצעות המערכת:

זה הרגע לפתוח גמל להשקעה מנצחת! הכסף שלך במקום הראשון >>
 • צפייה ביומן הדיונים של בית המשפט.
 • איתור תיקים המתנהלים בבתי הדין ובבתי המשפט השונים.
 • תשלום אגרות או שוברים, כמו למשל תשלום עבור תביעות קטנות.
 • איתור ההחלטות בתיק.
 • עיון במסמכים ובתיקים, כמו גם הוספת מסמך או כתב טענה.
 • פתיחת תיקים.
 • מציאת פסקי דין.

כיצד ניתן לבצע פעולות במערכת נט המשפט ?

כל הפעולות שניתן לבצע במערכת דורשות הזדהות. את ההזדהות ניתן לבצע באמצעות כרטיס אלקטרוני (ניתן לרכישה), או לחילופין, באמצעות תעודת הזהות של המבקש (הזדהות ממשלתית):

 • כרטיס אלקטרוני – כרטיס המיועד בעיקרון לעורכי דין, אך ניתן גם לרכישה בחברות "פרסונל איי.די" ו"קומסיין".
 • הזדהות ממשלתית – הזדהות שניתן לבצע באמצעות האתר www.gov.il.

ישנם תיקים שפתוחים לציבור הרחב ואינם דורשים הזהות כלשהי. עם זאת, בתיקים אלה לא ניתן לבצע פעולות, והמידע היחיד שניתן יהיה לקבל במקרים כאלה הוא מועדי דיון, החלטות ופסקי דין. בנוסף, חשוב לדעת כי כל בתי המשפט ובתי הדין קיימים במערכת, פרט לבית המשפט העליון ולתיקי הוצאה לפועל.

בתי המשפט ובתי הדין המשתתפים במערכת: בית הדין האזורי והארצי לעבודה, בית הדין להגבלים עסקיים, בית המשפט המחוזי, בית משפט השלום, בית המשפט לימאות, בית הדין לחוזים אחידים, בית המשפט לענייני משפחה, בית המשפט לעניינים מנהליים, בית המשפט לעניינים מקומיים, בית המשפט לנוער, בית המשפט לענייני מים, בית המשפט לתביעות קטנות, בית המשפט לתעבורה ובית הדין לשכירות.

כניסה למערכת נט המשפט

על מנת להיכנס למערכת, יש להיכנס לאתר "נט המשפט": ולבחור באופציה המתאימה מצד ימין: בעל עניין (צד או גורם בתיק), בא כוח, בעל היתר עיון כללי, עובד חברת תמלול. מתחת לאופציות האלה, יהיה כפתור אשר יאפשר לכם לבחור בהזדהות ממשלתית או כרטיס חכם.

לאחר ההזדהות, יופיע תפריט מותאם, אשר באמצעותו תוכלו להגיש בקשות, לפתוח תיק, לעיין ביומן הדיונים ועוד. מתחת לכל התפריטים, ניתן יהיה לראות את התיקים שלכם – הן פעילים והן סגורים – אשר מתנהלים או התנהלו בבתי המשפט או הדין השונים.

בעת כניסה לתיקים, ניתן יהיה לראות את שם התיק, מספרו, פרטים כלליים עליו, בקשות, הוראות, כתבי טענות, חוות דעת, החלטות ועוד. ניתן לעיין בקבצים אלה באופן חופשי ואף להוריד אותם למחשב.

לא בטוח שקרן ההשתלמות שלך במקום הראשון? כנס לבדוק עכשיו >>

כדאי לדעת כי פרט לאתר, קיימת גם אפליקצייה ייעודית לטלפונים חכמים. האפליקציה, שנקראת " נט המשפט ", מיועדת לעורכי דין המחזיקים בכרטיס חכם וזמינה להורדה בחנות גוגל פליי (מכשירי אנדרואיד) או בחנות אפסטור (מכשירי אפל – IOS).

תביעות קטנות

מערכת "נט המשפט" היא מערכת טובה ויעילה למגוון של מטרות, אך העיקרית שבהן היא פתיחת תיק לתביעות קטנות. המערכת מאפשרת לכם לפתוח תביעה קטנה בסכום של עד ל- 33,500 ש"ח (נכון לשנת 2018). כך ניתן לעשות זאת:

 1. הזדהו והיכנסו למערכת.
 2. בחרו באפשרות "פתיחת תיק" ומלאו את הפרטים לפי ההנחיות. בין היתר, תדרשו לבחור את סוג התיק, בית המשפט וההליך, ולהגיש כתב תביעה ומסמכים רלוונטיים.

הגשת התביעה כרוכה בעלות של אחוז אחד מסכום התביעה (אך לא פחות מ-50 ש"ח). מרגע קבלת התביעה, לנתבע עומדים 15 ימים להגיש כתב הגנה.

Picture of צוות אתר שקל

צוות אתר שקל

אהלן, אני אבי, היזם שמאחורי אתר שקל. אני בונה ומתחזק אתרים בתחום הפיננסי וכלכלי מתוך תשוקה לסייע לכמה שיותר קוראים להבין בתחום. אם אתם רוצים לקרוא עלי יותר, מוזמנים לעשות זאת בעמוד “עלינו”.

תשואה בגמל להשקעה*
% 0 +
חשבנו שתאהבו לקרוא גם
 • 3 דקות
 • צפיות
מכשיר אולטרסאונד ביתי – כל מה שצריך לדעת
מכשיר אולטרסאונד ביתי יכול להציע לכם זמינות נהדרת לבדיקות שכיחות שניתן לבצע...
 • 3 דקות
 • צפיות
מערכת הזדהות ממשלתית לאומית המדריך המלא
צריכים לקבל שירות ממשרד ממשלתי? הגשת דוחות, עדכון פרטים אישיים וכדומה, הכירו...
 • 8 דקות
 • צפיות
וואטסאפ ווב (WhatsApp Web) פרטי ועסקי – מדריך חדש ומפורט
סביר להניח שגם אתם משתמשים יומיים בוואטסאפ דרך הטלפון. הגיע הזמן לעבור...
זה לא מכובד להעתיק
הרשמו לניוזלטר המשובח שלנו :)

קבלו מאיתנו טיפים מעולים לחיסכון, צרכנות והתנהלות חכמה עם הכסף שלכם למייל.